Ekspergo Oto Ekspertiz Garanti Kapsamı

 

Ekspergo;1 AY 1000 KİLOMETRE MOTOR-MEKANİK GARANTİSİ ŞARTLARI:
“EKSPERGO Garanti” EKSPERGO bayisi tarafından satışı gerçekleştirilmiş olan 2. el araçlar için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir.

Garanti Süresi :
Satış tarihi itibari ile 1 sene-1000 kilometre'dir. (Hangisi önce dolarsa)

Garanti edilen limit :
2. el aracın satış tarihi itibari ile, 1 aylık garantisi süresinde, toplam hasar limiti en fazla 5.000 TL olacaktır. Hasar bedelinin %25'si müşteri tarafından karşılanır. Garanti süresi içerisinde, garanti kapsamında karşılanacak toplam onarım bedeli bu tutar ile sınırlıdır. ARIZA DURUMUNDA YAPILACAKLAR
0850 532 32 90’dan “EKSPERGO Çağrı Merkezini” arayabilirsiniz.

EKSPERGO GARANTİ ve YOL YARDIMININ İSTİSNALARI
Aşağıdaki parçalar, durumlar, işlemler açıkça istisna tutulmuş olup, bunlar “EKSPERGO Garanti” kapsamında değildir. Dolayısıyla bunlardan dolayı EKSPERGO’nun hiç bir sorumluluğu veya edim yükümlülüğü olmayacaktır:

Yakıt kalitesi sebebiyle oluşan kurumlanmalar ve bunların neticesinde ortaya çıkan performans ve motor problemleri ve EGR, oksijen sensörü arızaları gibi arızalar.
Aracın normal kullanımı nedeniyle meydana gelen aşınma ve yıpranma sonucu örneğin kayışlar, egzost, amortisör, debriyaj, ön dişli takımı, fren balataları ve pabuçları, diskler, contalar vb. gibi parçaların değiştirilmesi, onarımı veya ayarlanması.
Araç üreticisi tarafından kabul edilen imalat veya montaj kusurları nedeniyle parçaların değiştirilmesi, onarılması veya ayarlanması. (GERİ ÇAĞIRMA)
Bir arızanın doğrudan sonucu olarak hasar görmedikçe veya zayi olmadıkça, bujiler, katalitik konvertörler, hava filtresi, yağ filtresi, yakıt filtresi, cam silecek lastikleri, klima devresinin doldurulması için kullanılan maddeler, ilave edilen yağlar, soğutma sıvıları, fren sıvıları ve diğer katkı maddeleri.
Kaporta işleri, lastikler, jantlar, akü, farlar, park lambaları, camın ve farların kırılması veya çatlaması.
Elektronik parçalar ve komponentler ve ilgili araç tipi için yukarıdaki “EKSPERGO GARANTİ” KAPSAMINA GİREN PARÇALAR bölümünde açıkça belirtilmeyen diğer parçalar.
Parça değişimi yapılarak veya yapılmaksızın, düzenli önleyici işlemler, kontroller ve ayarlamalar.
İkaz lambaları sistem arızası gösterdiği halde aracı kullanmaya devam etmenin, bilerek veya bilmeyerek uygun olmayan ya da kalitesiz yağların veya yakıtın kullanılmasının sebep olduğu arızalar.
Hatalı kullanım, kaza, hırsızlık, hırsızlık girişimi, yangın, infilak, vandallık veya doğal afetler nedeniyle ya da bu sözleşmenin kapsamına girmeyen parçaların sebep olduğu bir arıza neticesinde bozulan elemanlar.
Triger kayışı, üretici firmanın önerdiği program dahilinde değiştirilmediği zaman garanti kapsamına girmez.
Aşağıdaki durumlarda araç “EKSPERGO Garanti” kapsamından çıkar:

Aracın şoförlü veya şoförsüz olarak kiralanması (kiralık araçlar, taksiler vb.)
Aracın kamusal hizmetler için kullanılması (ambulans, polis aracı, sürücü kursları, cenaze arabaları, teslimat araçları vb.)
Aracın seyrek de olsa, amatör veya profesyonel spor müsabakaları veya yarışmacıların antrenmanı için kullanılması.
Araç satın alındıktan sonra, aracın sürüş, süspansiyon veya transmisyon sistemlerinin modifiye edilemesi veya yenilenmesi.
Aracın kilometre saatinin manipüle edilmesi.
Güvence süresi içinde araç ilgili markanın distribütörü tarafından kabul edilen bir servise aracın periyodik bakımlarının, ilgili markanın kurallarına uygun yaptırılmamış olması.
Bir arıza talebi söz konusu olduğunda araca ait periyodik bakım faturası ibraz edilmek üzere saklanmalıdır.
Muayene ve bakım zamanının geldiği tarihten önceki veya sonraki azami 1 sene veya 1000 km sınırı içinde yapılmalıdır.
LPG’li araçlar: 2. el LPG’li olarak satın alınan ya da satın alındıktan sonra LPG takılan araçlarda doğrudan ya da dolaylı olarak LPG ile ilişkili olan parçalar “EKSPERGO Garanti” kapsamı dışındadır.

EKSPERGO GARANTİ SÜRESİ İÇERİSİNDE ARACIN SATIŞI
Aracınız “EKSPERGO Garanti” süresi içerisinde satıldığı durumda da “EKSPERGO Garantisi” devam eder. Araç el değiştirdiği zaman “EKSPERGO Garantisi”nin devam etmesi için aracın yeni sahibinin 1 hafta içinde 0 (850) 221 00 11 nolu telefonu arayıp ruhsat değişikliği ile ilgili bilgileri iletmesi gereklidir. Araç el değiştirdiği zaman “EKSPERGO Garanti” şartlarının devam etmesi için aracın tekrar EKSPERGO bayisi tarafından ekspertizinin yapılması istenebilir.

ARAÇ TAMİRİ İLE İLGİLİ KONULAR
Servis danışmanına yardımcı olacak bilgiler:
Aracınızın tamiri için servis hizmeti alacağınız EKSPERGO bayisindeki yada yönlendirildiğiniz servisteki servis danışmanının 0 (850) 532 32 90 nolu telefonu araması; arızanın “EKSPERGO Garantisi” kapsamında olup olmadığının tespitini ve “EKSPERGO Garanti” kapsamındaki tamir işlemlerinin hızla sonuçlandırılmasını sağlayacaktır.

 

KAPORTA-BOYA GARANTİSİ ŞARTLARI:

İş bu sertifikayla aracınızın yapılan ekspertizinde, kaporta boya ile ilgili eksik hatalı bilgilendirmeden dolayı almış olduğunuz araçtaki oluşacak değer kaybı teminat altına alınmıştır. Değer kaybı tespiti KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK (TRAFİK) sigortası genel şartlarında belirtilen esaslara göre yapılacaktır. EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİ'li ekspertiz paketinde yer alan Kaporta – Boya ekspertizi, sadece bu ekspertizden kaynaklanabilecek, ekspertiz raporunda eksik tespit edilen boya ve değişen parçadan dolayı oluşacak maddi değer kayıplarını karşılar. EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ tarafından sağlanan bu hizmet ile ekspertiz yapılan araç 1 sene veya 1000 km (hangisi önce dolarsa) garanti kapsamındadır. Kaporta boya ekspertiz garantisi, ekspertiz kapsamı dışında tutulan ve araç değerine etki etmeyecek mini onarım ve/veya pasta cila işlemi ile giderilebilecek vuruk ve çizikleri kapsamaz. Herhangi bir kazaya karışması durumunda geçersiz kalır. Pert-Ağır hasarlı araçlar EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ kapsamına alınmaz. Buna ilaveten, ikinci el aracın model yılı, km ve genel durumu dikkate alınarak normal kullanım şartları dahilinde araçta oluşan, aracın görselliğini ve teknik işleyişini etkilemeyen aşınma ve yıpranmalar kaporta boya ekspertiz garantisi kapsamı dışında tutulmuştur. Araç el değiştirip, noter satışı gördükten sonra garanti geçersiz kalır. EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ ekspertiz paketinde yer alan Kaporta-Boya Garantisi, imalatçı tarafından üretilen aracın daha sonradan üzerinde yapılan tadilatların aracın orijinaline uygun olmaması veya montajı yapılan yedek parçaların orijinal olmaması veya gerekli teknik bilgi ve yetkinliğe sahip yetkili servis tarafından montajının yapılmaması veya tamir şeklinin imalatçı veya yetkili servis tarafından kabul edilmiş teknik özelliklere uymaması gibi durumlar halinde geçerli olmayacaktır. EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİ'li ekspertiz paketine göre araç ekspertizi yapılan ikinci el araçlarda ekspertiz muayenesi sonrasında ortaya çıkan müşteri şikâyetlerinin giderilmesi aşağıda belirtilen metotlar izlenerek sağlanır.
1)Müşteri şikayetinin soruşturulması için ekspertiz muayenesi yapılan istasyon haricinde EKSPERGO'nun belirteceği Oto Ekspertiz Merkezi veya Oto Bakım Onarım Merkezine giderek söz konusu şikayetin ekspertiz hizmetinden kaynaklanabilecek olası bir hata, kusur veya eksiklik sonucu oluşup oluşmadığını kontrol ettirir. Bu merkez; sonucu Müşteri Şikayeti Değerlendirme Kurulu’na raporlar.
2) Kurul, inceleme sonucunda şikayetin ekspertiz hizmetinden kaynaklı bir hata olmadığı sonucuna varırsa, Müşterinin konu hakkında bilgilendirilmesini sağlar.
3) Kurul, inceleme sonucunda şikayetin ekspertiz hizmetinde sunulan (kaporta/boya) kontrollerinden kaynaklı bir hata olduğu sonucuna varırsa, söz konusu araç EKSPERGO ve/veya EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ ile anlaşmalı olan en az bir kaporta boya servisine gönderilebilir veya anlaşmalı oto servisinden en az 1 uzman teknisyen aracın bulunduğu lokasyona çağrılır.
4) Kaporta-Boya servisinde veya EKSPERGO 'da yapılacak muayene ve incelemeler sonucunda aracın hasar değer kaybı tespit edilir. Bunun için fiyatlandırma yapılıp müşteri bilgilendirilir.
f) EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ eksperi tarafından incelemeler yapıldıktan ve araç değer kaybı tutarı belirlendikten sonra, EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ, araç başı en fazla 3.500 Türk Lirası (Üçbin) tutarında değer kaybını, ödemeyi taahhüt eder. Değer kaybının bu bedeli aşması durumunda, aşan kısmı müşteri tarafından karşılanır.
g) Müşterinin sunulan bu şartları/ödenecek tutarı kabul etmemesi durumunda, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Teknik Üniversitelerin ilgili “Otomotiv Mühendisliği” Bölümünden bir rapor alması ve ibraz etmesi halinde şikayet ilgili Kurul tarafından tekrar değerlendirilir.
h) Müşterinin garanti şartlarını kötü amaçla kullanmaya teşebbüs etmesi ve/veya bundan maddi çıkar sağlamaya çalışması hallerinde, EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ, ekspertiz paketinde sunulan garanti şartları geçersiz kalacaktır. Böyle bir teşebbüsün tespiti halinde EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ ve EKSPERGO tarafından savcılığa başvurularak, müşteri hakkında sigorta dolandırıcılığına teşebbüsten hukuki yollara başvurulacaktır.
EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ paketine göre uzman teknisyenler tarafından yapılacak araç muayenesi sonucunda, satıcı veya üçüncü şahıslar tarafından gizlenmiş kusurların tespit edilememesinden veya bu sebeple ileride meydana gelebilecek muhtemel arızalardan veya bundan dolayı aracın olması gereken bir fiyattan daha yüksek fiyata satın alındığı iddiası ile hiçbir şekilde EKSPERGO ve EKSPERGO KAPORTA/BOYA GARANTİSİ sorumlu tutulamaz.

 

2. El Garanti Kapsamında Ekspertizi Yapılan Parçalar Nelerdir?

MOTOR

Silindir Kapağı
Eksantrik mili ve iticileri
Segmanlar
Silindir kapak contası
Triger kayışı, dişli ve zinciri
Piston burçları
Subaplar (emme – eksoz – yanık olanlar hariç)
Yağ pompası
Krank mili ve yatakları
Subap iticileri (hidrolik ayarlılar dahil)
Pistonlar
Emme manifoldu
Volan
Volan çemberi
DÜZ ŞANZIMAN

İç vites dişlileri
Vites seçicileri
Rulman ve burçları
Senkromeç sarıları ve yuvaları
Şaftlar
Transfer dişlileri
OTOMATİK ŞANZIMAN

İç şaftlar
Dişliler
Frenleme bantları
Redüktör
Servo ve plakası
Yağ basınç pompası
Yatak ve burçları
Transfer dişlileri
CTX / CVT / POWERSHIFT / DURASHIFT ve DİĞER OTOMATİK / YARI OTOMATİK ŞANZIMANLAR

Planeter dişliler
Basınç halkaları
Şaftlar
Redüktör dişliler
İç contalar
Değişken bobinler
ELEKTRİK SİSTEMİ

Redüktör
Marş motoru üst selenoidi
Alternatör
Marş motoru
Ön kavrama
Diod sargısı
DİFERANSİYEL

Planeter dişliler
Basınç halkaları
Şaftlar
Redüktör dişliler
İç contalar
Değişken bobinler


2. El Garanti Kapsamı Dışında Kalan Konular Nelerdir?
2. El Garanti, aşınma, yıpranma, normal eskime, hatalı kullanma / ihmal ya da üreticiden kaynaklı arızaları kapsamaz.

2. El Garantinin Alıcı ve Satıcı Açısından Avantajları Nelerdir?
Satıcılar için: 2. el aracın satışını hızlandırır; aracın değerini artırır; yetkili satıcının kar – zarar dengesini güvence altına alır; aracın yetkili servislerde düzenli bakımdan geçmesini sağlar; müşteri sadakati sağlar; firma imajını geliştirir. Alıcılar için: Garantili, oto ekspertizi yapılmış güvenli araç satın almayı sağlar; Arıza durumunda hangi işlemlerin uygulanacağını bilinir, somut bir garanti sözleşmesi ile hizmet alınır; araçla ilgili sorunlarda, ek bir ücret ödenmeden garanti kapsamı dahilinde sorun giderilir; onarım (servis) hizmetleri dışında araçlara call center hizmetlerle donanmış bir asistans hizmeti sağlanır; aracın bakımları daha iyi takip edilir.

 

.